Vývoj a výroba inovativních technologií
Recyklace lithium-iontových baterií
Zabýváme se vývojem recyklační linky pro Li-Ion trakční baterie. Na výzkumném projektu recyklace lithium-iontových baterií se spolu s námi podílí Fakulta životního prostředí UJEP.
Cílem projektu je z bateriových článků vytěžit a separovat jednotlivé materiály – lithium, kobalt, měď, nikl a elektrolyt. Projekt využívá hydrometalurgii jako účinnou technologii pro extrakci zájmových kovů z použitých lithium-iontových baterií. Na rozdíl od pyrometalurgie dokáže tato technologie získat všechny kovy obsažené v použitých Li-Ion bateriích včetně lithia ve formě solí. Proces zahrnuje loužení kyselinou, extrakci rozpouštědlem nebo srážení k oddělení každého zájmového kovu v řadě rozličných solích. Procesní schémata implementující chemické operace byla navržena ve spolupráci s UJEP.
Aktuální stav projektu: Byla zpracována projektová dokumentace recyklační linky pro Li-Ion trakční baterie.
Recyklací kovů můžeme dosáhnout nejen materiálních, ale i energetických úspor. Zpracování surových kovů je totiž energeticky náročnější než jejich získávání recyklací.
Vybudováním recyklační linky přispíváme k podpoře cirkulární ekonomiky a reagujeme na obtížné získávání přírodních zdrojů.
Vývoj inovativních technologií
Spolupracujeme na vývoji inovativních vodíkových technologií.
Aktuálně participujeme na návrhu prototypu vodíkového záložního zdroje, autonomní mobilní plnicí stanice vodíku a v budoucnu i mobilní sběrny vodíku. Jedná se o tři unikátní vodíková zařízení, nositelem projektů je FOR Engineering s.r.o.
Plánovaný rozsah projektů
Návrh konstrukce a modelu · Výroba prototypu · Zkušební testování a optimalizace · Uvedení technologie do provozu · V budoucnu sériová výroba
Prototyp vodíkového záložního zdroje
Spolu s FOR Engineering s.r.o., nositelem projektu, spolupracujeme na návrhu zařízení, které dokáže přímo v místě výroby energie z OZE přebytečnou vyrobenou energii akumulovat a skladovat pro pozdější využití v daném místě.
Takové vodíkové hospodářství zahrnuje výrobu vodíku v elektrolyzéru, skladování vodíku v tlakových nádobách pro uchování přebytečné energie a následně i zpětnou přeměnu vodíku na el. energii a teplo prostřednictvím palivového článku.
Výstavba systému se připravuje pro areál UCEEB ČVUT v lokalitě Buštěhrad.
Prototyp autonomní mobilní plnicí stanice vodíku
Autonomní mobilní plnicí stanice v technologickém kontejneru (40' HC) může být unikátně využívána kdekoliv bez omezení a je schopná plnit dopravní prostředky na 350 i 700 bar.
Pro zajištění provozu výdejny vodíku, napájení řídícího a bezpečnostního systému i kompresoru pro stlačení vodíku na požadovanou výstupní úroveň je autonomní mobilní plnicí stanice vybavena vlastní výrobnou el. energie z vodíku (palivovým článkem). Celý systém je tím pádem autonomní = zcela nezávislý na okolní infrastruktuře.
Mobilní plnicí stanice vodíku může pomoci vyřešit
- Transport a distribuci vodíku pro dopravní prostředky i bez vybudované vodíkové infrastruktury
- Využití vodíku v dopravě bez jakéhokoliv omezení
Na návrhu prototypu zařízení spolupracujeme s nositelem projektu FOR Engineering s.r.o.
Prototyp mobilní sběrny vodíku
Jako jeden z nejperspektivnějších nosičů přebytkové energie vyrobené z OZE (obnovitelných zdrojů energie) se dlouhodobě jeví vodík. Ten můžeme efektivně transportovat prostřednictvím mobilní sběrny vodíku do místa skladování či do místa spotřeby.
V místech výroby energie z OZE lze prostřednictvím elektrolýzy vody výrábět nízkoemisní vodík. V menších elektrolyzérech optimalizovaných pro konkrétní výkonové parametry daného výrobního místa energie či ve velkokapacitních elektrolyzérech společných pro několik zdrojů OZE můžeme vyrábět vodík jako nosič přebytkové energie a díky mobilní sběrně vodíku ho transportovat dál.
Na projektu v přípravné fázi spolupracujeme s FOR Engineering s.r.o.
Mobilní sběrna vodíku může pomoci vyřešit
- Akumulaci a transport přebytků energie (prostřednictvím vodíku jako nosiče energie) vyrobených z OZE
- Decentralizaci výroby vodíku
- Rozvoj distribučního celku vodíkového hospodářství